Sportcheck

Twój sportowy informator


Listopad 07, 2018

E-sport to już sport?

Czym jest E-sport?

E-sport to nic innego jak sport w wydaniu elektronicznym. Rywalizacja między zawodnikami (graczami) odbywa się zarówno w formie rekreacyjnej, jak i na turniejach gier komputerowych. Masa gier to również wiele możliwości i graczy rozsławiających daną produkcję. Historia sięga już 2 połowy lat ’90- tych gdzie to wzrastająca popularność rozgrywek sieciowych rozsławiła niejako gry i prawdziwą rywalizacje sportową.

Skąd ta popularność?

Rozwój technologiczny odcisnął swoje piętno na E-sporcie, dając duży zasób materiałów i coraz to nowszych- lepszych produktów komputerowych, które powszechnie dostępne, dają ludziom pełen zasób usług. Ich cena przez dużą konkurencje musi się wciąż zmniejszać, zwiększając również jakość swoich produktów, dlatego tak dużo osób posiada „sprzęt” do grania. Popularność wiąże się także z chęcią rywalizacji z innymi, a dzięki grom nie trzeba nawet wychodzić z domu, by poczuć adrenalinę, czy też emocje związane z wygraną. Możliwość odpoczynku, relaksu czy chwilowego odcięcia się od świata i problemów to także powód dla którego ludzie chętnie chwytają po sprzęt gamingowy.

Profesjonalizm.

Odchodząc od rekreacyjnego grania w domu, E-sport to wielka branża, co pokazuje na przykład wielka widownia zgromadzona przed monitorami oglądająca zmagania profesjonalnych zespołów, czy widownia dopingująca na trybunach, gdyż do tego stopnia rozwinął się E-sport, iż zmagania najsilniejszych graczy odbywają się na wypełnionych po brzegi stadionach. Pule nagród na takich turniejach są olbrzymie, lecz to nie jedyny sposób na zarobek dla graczy, ich kolejnym źródłem zarobków są zapisane w kontraktach wypłaty, które opiewają zazwyczaj na niemałe sumy. Sponsoring to kolejna nić zarobkowa zawodników, co więcej nie wspierają ich firmy stricte gamingowe, lecz coraz częściej firmy o z różnych sfer biznesowych. Jest to wspólna korzyść, gdyż firma rozpowszechnia swoje działania na wielu płaszczyznach, ale i sam zawodnik dostając wynagrodzenie rozpowszechnia swoją osobę na tle firmy, której jest ambasadorem. Trener, a raczej cały zespół trenerski, to osoby odpowiedzialne za jak najlepsze przygotowanie zawodników do turnieju. Może to się wydawać abstrakcją, przecież granie w gry to nic trudnego. Nic bardziej mylnego, w każdym zespole potrzebna jest silna ręka, która wskaże cel, a swoim doświadczeniem pomoże zawodnikom w jego zdobyciu. Trener personalny, dietetyk, fizjoterapeuta, a nawet psycholog, ich role są nieocenione i znacznie wpływają na późniejsze rezultaty drużyny, której są nierozłączną częścią. Z profesjonalnym sportem łączy ich także wymiana, a raczej kupowanie zawodników z innych klubów, szkolenie młodych zawodników, czy nawet otwieranie innych sekcji e-sportowych.

Turniej w Kopenhadze w pigułce

Czy to już sport?

Nie da się jednogłośnie odpowiedzieć na to pytanie. E-sport ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Natomiast z jednym trzeba się zgodzić. Profesjonalni gracze tak jak sportowcy swoje życie powierzają tylko jednej dyscyplinie- grze, trenują czasami nawet pół dnia, by osiągnąć sukces, być zapamiętanym i pokazać ile ciężkiej pracy należy włożyć w przygotowania. Nie zdajemy sobie sprawy co tak naprawdę stoi za tymi wszystkimi wygranymi meczami i turniejami, ile osób pracowało na zdobycie celu i ile musieli poświęcić czasu. To pokazuje jak wielką i sprofesjonalizowaną grupą są gamerzy. Według mnie z biegiem czasu e-sport będzie się wciąż rozwijał i może kiedyś zobaczymy tak jak w sporcie zawody reprezentacyjne o wadze światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *